Gratis idrætsdøgn i Nørresundby byder på over 40 aktiviteter for hele familien

Foto: Aalborg Kommune.
dato

Den 26. og 27. september i Nørresundby byder Skansen velkommen til IDRÆTSDØGNET, et gratis arrangement med over 40 aktiviteter for unge, voksne og børnefamilier. Fokus er på at fremme fællesskab og fysisk aktivitet via Aalborgs foreningsliv.

IDRÆTSDØGNET i Nørresundby er tilbage og byder på to dage fyldt med inspirerende aktiviteter. Fredag er primært rettet mod unge og voksne, mens lørdag fokuserer på børnefamilier. Eventet er gratis og finder sted på Skansen. Her vil mere end 40 forskellige foreninger demonstrere et varieret udbud af sports- og fritidsaktiviteter.

Fredagens program byder på Mudrace Night Edition, hvor deltagerne kan udfordre sig selv på forhindringer i mørket efterfulgt af en tur i den nærliggende svømmehal. Ladywalk er en anden spændende aktivitet, der indbyder veninder til en social gåtur i naturen omkring Skansen. For dem, der ønsker at prøve kræfter med kampsport eller fitness, er der mulighed for dette, blandt mange andre aktiviteter som bordfodbold, squash og cheerleading. Flere af fredagens aktiviteter afholdes som night edition, og tilmelding er nødvendig via IDRÆTSMØDET’s hjemmeside.

Lørdag er tilpasset børnefamilier og indeholder et væld af aktiviteter. Familier kan deltage i et specielt tilrettelagt Familie-Mudrace kl. 12, hvor børn under 12 kan opnå en medalje ved at prøve fem forskellige aktiviteter. Yderligere muligheder inkluderer minigolf, floorball, dans, svømning og oplevelsen af et svævefly cockpit.

Formålet med IDRÆTSDØGNET er at inspirere både unge og familier til deltagelse i Aalborgs rige foreningsliv. Arrangementet lover at skabe fysisk inspiration og sammenhold. Arrangementet starter fredag kl. 15.30 og slutter lørdag kl. 15.30. Tilmelding til visse aktiviteter er påkrævet via IDRÆTSMØDET's hjemmeside.

https://www.aalborg.dk/nyheder/idraetsdoegnet-i-aalborg-kom-og-vaer-med-et-helt-doegn-fyldt-med-energi-faellesskab-og-oplevelser

Kilde: Aalborg Kommune